Türkçe | English
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ / ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI
DOKTORA
Ders Bilgi Paketi
http://www.orman.ktu.edu.tr/om/index.html
Tel: +90 0462 +90 (462) 3772805
FBE
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ / ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI / DOKTORA
Katalog Ana Sayfa
  Katalog Ana Sayfa  KTÜ Ana Sayfa   Katalog Ana Sayfa
 
 

JDZ 221Ölçme Bilgisi3+1+0AKTS:5
Yıl / YarıyılGüz Dönemi
Ders DuzeyiLisans
Yazılım ŞekliZorunlu
BölümüMADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Ön KoşulYok
Eğitim SistemiYüz yüze
Dersin Süresi14 hafta - haftada 3 saat teorik ve 1 saat uygulama
Öğretim Üyesi--
Diğer Öğretim ÜyesiYok
Öğretim DiliTürkçe
StajYok
 
Dersin Amacı:
Ölçme bilgisi hakkında, Yerin şekli ve büyüklüğü, Ölçme hataları, Ölçü birimleri (uzunluk, alan, açi, yay) , Harita, plan ve kroki tanımı, Haritaların sınıflandırılması, Ölçek. Basit Ölçmeler gibi temel ölçme bilgilerinin öğrencilere kazandırılması.
 
Öğrenim KazanımlarıBPKKÖY
Bu dersi başarı ile tamamlayan öğrenciler :
BPKK :Bölüm program kazanımlarına katkı, ÖY : Ölçme ve değerlendirme yöntemi (1: Yazılı Sınav, 2: Sözlü Sınav, 3: Ev Ödevi, 4: Laboratuvar Çalışması/Sınavı, 5: Seminer / Sunum, 6: Dönem Ödevi / Proje),ÖK : Öğrenim Kazanımı
 
Ders İçeriği
Noktalarin ve dogrularin arazide isaretlenmesi, Pusla ve arazide kullanilmasi. Uzunluklarin ölçülmesinde kullanilan araç ve yöntemler. Çelik seritle Uzunluk Ölçüsü. Düz ve egimli arazide uzunluk ölçüsü, uzunluk ölçülerinin ortalamasi ve hatalar, Uzunluga getirilecek düzeltmeler, örnek problemler. Uygulama ve Ödev 1 : (Çelik seritle Uzunluk Ölçüsü) . Prizma ve Kullanilmasi. dik inme ve dik çikma, Prizmatik alim, Engelli dogrularin ölçülmesi , Paralel Ölçüsü, Harita çizimi. Alan Hesabi ve Ölçek degistirme. Alan hesabi yöntemleri, Planimetre ile alan hesabi, Ölçek degistirme yöntemleri. Teodolit ve Açi Ölçüsü. Teodolit, Açi ölçme yöntemleri. Uygulama ve Ödev 2: (Açi ölçüsü) Nokta tayini. Koordinat sistemleri, Temel ödevler ve uygulamalari. Nirengi ve Poligon. Nirengi tesis ve ölçümü, Poligon tesis ve ölçümü, Poligon hesabi. Uygulama ve Ödev: (Nivonum kullanilmasi) Yeralti Topografyasi. Yeraltinda Çalisma sartlari, Yeraltina giris biçimleri, Maden mevzuati, Yeraltinda noktalarin isaretlenmesi. Yeraltinda Ölçme. Açi ve poligon ölçüsü. Yönelme, Nivelman ölçüsü. Yeralti kesitlerinin çikartilmasi.
 
Ders Kitabı / Malzemesi
 
İlave Kaynak
 
Ölçme Yöntemi
YöntemHaftaTarih

Süre (Saat)Katkı (%)

    

    

    

    

    

 
Öğrenci Çalışma Yükü
İşlem adıHaftalık süre (saat)

Hafta sayısı

Dönem toplamı